For information in English or German languages, please call +420604275280 or email to martin5rybacek@gmail.com

Rytmus je život

K poslechu na YouTube.

K poslechu také na Spotify a Apple Podcasts.

Kdyby při střídání dne a noci došlo k těžké arytmii, docela by to zamávalo s naší důvěrou v řád světa.

Co kdyby v běžném týdnu po páteční noci nastala další noc a místo pondělní noci by přišel další, druhý, pondělní den?

A co kdyby přišla po zimě ještě jedna zima?

Vzestupy a útlumy tělesných aktivit řídí naše vnitřní hodiny, biologické rytmy. Biologické rytmy těla jsou propojeny s biorytmy světa kolem nás. Kdyby vesmírné rytmy zmizely, naše vnitřní prostředí by bylo rychle rozvráceno a nejistota by panovala určitě větší, než když vynechá jedno metro, přestane splachovat WC nebo když vám omylem Facebook zablokuje na 4 hodiny účet.

Kdyby do nádechu a výdechu skákal náhodně extra nádech, asi bychom ani pořádně nemluvili a na koncertech by docházelo k více nepředvídatelnostem, než kolik bychom byli ochotni tolerovat a platit.

Ted uz ale dost s touhle dystopií -  rytmus je prostě všude kolem nás i v nás a je tak objímající, že bychom se bez tohoto objetí neobešli. 

Pravidelné střídání napětí a uvolnění je jedním ze základních projevů hudby a života vůbec. Rytmický tlukot srdce, střídání nádechu a výdechu i pravidelná peristaltika nás udržují na živu. Své rytmy má i mozková aktivita. A rytmus chůze? Ten už opravdu vůbec, ale vůbec, nevnímám a přesto je tu!

Působivě naservírovaný zážitek crossatlantického hitu z roku 1992 od německé skupiny Snap! Nám dává jasnou message: rhythm is a dancer, it´s a soul´s companion. Tedy v překladu - rytmus je tanečník a je to par´ták duše. 

You can feel it everywhere Raise You hand´s and voices, free your mind and join us, you can feel it in the air.

Parťák duše je hudba i proto, že doáže vyvolávat emoce a měnit je! A nejenom to.

Hudba vyvolává spontánní pohyby a nutkání se hýbat. Lidé mají unikátní schopnost synchronizace a koordinace s hudbou. A tak podupávají, poklepávají a mnohdy se i zvednou a začnou tancovat. 

Sdílení rytmického chování, tedy zpěvěm, tancováním nebo mluvením upevnuje sociální vazby a má obrovský vliv na náš well-being. Schopnost synchronizace pohybu ve skupině zvětšuje její soudržnost. Pokud jsme schopni naladit se na druhého nebo na druhé v konverzaci, při společné chůzi nebo při tanci, jsme schopni se synchronizovat, což podporuje spolupráci a spojení. Spojení a pocit sounáležitosti vyvolává příjemné pocity, důvěru a uspokojení. Rytmus má prostě odvěkou sílu. Předci mlátili do dutých klád a napnutých kůží už v prehistorii. Použití bubnů při ceremoniích je prostě must a všichni ví )alespon z filmů), že k elevaci energie před bitvou je potřeba bubnovat, zpívat a pochodovat v rytmu. (samozřejmě, že stejnou bitevní energii můžeme zažít třeba ve fitku při workoutu!)

Tohle všechno je dobrá zpráva nejenom pro firemní  pracovní týmy, které mohou boostovat kreativitu, kooperaci a výkon.

Anyway…

Nějak mi tu z podstaty podcastu chybí slovo MEDITACÉÉÉÉ.

To hned napravím. meditace i bubnování mají společné rysy. U meditace s objektem trénujeme koncentraci na dech, mantru nebo vizualiovaný obraz. Na jemnějších a jemnějších rovinách tak spojujete svoji pozornost s daným objektem a rozšiřujete svůj prožitek tak, že zapojujete nejenom intelekt a mysl, ale i srdce - často v angličtině skloňované slovo bodymind.

Během vědomého poslechu hudby, tance či bubnování se stává objektem meditace rytmus hudby, rytmus bubnů. Vnímání hudby a rytmu bubnování je pro člověka velice přirozené, jak jsem již zmínil a koncentrace a propojení s tělem tak nastává téměř bez úsilí. Dalo by se říci, že jsme tímto zážitkem meditováni. 

OMG, proč asi tolik letí hudební festivaly, muzikoterapie, tanečně pohybová terapie, rituály s bubnováním a další akce, kde hraje významnou roli hudba a rytmus!

Budu se opakovat ALE, poslouchej, slyšíš mě?

Prostřednictvím rytmu se dokážeme spojit se skupinou. Sbourat hranici mezi já a oni. Stát se součástí celku a naplnit tak odvěkou touhu někam patřit.

Další slovíčko které chci rozmáznout je MUZIKOTERAPIÉÉÉÉÉÉ.

Muzikoterapie je terapeutický obor, který využívá hudební prvky (zvuk, rytmus, harmonie a melodie) k hudebním i nehudebním cílům. Muzikoterapie může být cílena jako léčba, osobní rozvíjení člověka, podpora komunikace a vzdělávání či zlepšení mezilidských vztahů.

Vnímání hudby či její tvoření je celomozkový proces, který oslovuje všechny hemisféry? Btw, víš, kolik máš hemisfér?

Proto při muzikoterapii často dochází k zázračným a dojemným situacím, kdy lidé po mozkových úrazech či senioři v pokročilých stádiích degenerativních nervových onemocnění ožijí při poslechu známé písničky. Hudbou terapeuté vyvolají vzpomínky a emoce, čímž oslovují často zdravé a nedotčené neuronové sítě a pomáhájí tak zlepšit komunikaci s pečovateli a blízkými, rozveselit pacienty a dokonce podporují skrze rytmus motorické funkce při chůzi.

Každopádně, pokud jste na diskotéce, prožíváte ceremoniál u ohně, posloucháte rádio u vaření knedlíků, jste na taneční józe nebo se právě věnujete sexu, užijte si ten rytmus, protože bez něj jste mrtví!

Kdybyste měli pocit, že nemáte vrozenou schopnost vnímat rytmus a hýbat se do rytmu, nebojte, tuto vrozenou schopnost s 97 procentní pravděpodobností máte. U zvířat se dlouhá léta mělo za to, že rytmus nevnímají, natož, aby se uměli do rytmu pravidelně hýbat a reagovat i na jeho změnu. To se ovšem změnilo, když papoušek kakadu se jménem Snowball zbořil před více než dekádou Youtube. Díky slavným tanečním videím na hity jako Another one bites the dust od Queenů nebo Everybody od Backstreet Boys si ho všimli vědci a podrobili ho serióznímu výzkumu. POprve tak bylo dokázáno, že jiný živočišný druh skutečně tančí podle lidské hudby spontánně a bez výcviku. Borec Snowball nám všem může být inspirací a připomínkou, že co není, může být. Drží rekord v Guinessově knize rekordů pro nejvíce tanečních pohybů mezi ptáky – zvládá jich 14 a je vidět, že si to opravdu užívá. Odkaz na video čeká dole pod textem.

 

Pokud Vás tento díl inspiroval a vnesl nový pohled do světa hudby a rytmu, jsem nadšený a mám velikou radost. Mnoho lidí kolem nás by ta samá inspirace také potěšila, proto Vás prosím, sdílejte tuto epizodu s někým, o kom věříte, že by ocenil pár minut na toto téma. Každá hvězda v hodnocení a odběr nebo sledování mi přináší vítr do plachet pro další smysluplnou tvorbu a já Vám děkuji za každou zpětnou vazbu. 

 

A teď, nádech výdech a jedeme dál!

 

Tancující SNOWBALL KAKADU: 

https://youtu.be/N7IZmRnAo6s?si=Pvr4ow8Bsv5XWwD1

 

Zdroje:

Photo by Raphael Schaller on Unsplash.

1.https://insighttimer.com/jayandrewsbeingmusic/guided-meditations/rhythm-therapy-practice-for-deep-calm-and-relaxation

2.https://www.dailygood.org/story/2992/silent-drum-tips-for-rhythmic-meditation-christine-stevens/

3.https://www.nm.org/healthbeat/healthy-tips/emotional-health/music-as-medicine-alzheimers-dementia

4.https://youtu.be/N4Q9FauovdA?si=Z4BpwW7EzPR10NUM

5.https://www.stringquest.com/rhythm-history/

6.https://www.milujemebubnovani.cz

7.https://www.britannica.com/art/rhythm-music

8.https://www.psychologytoday.com/intl/blog/science-choice/202206/the-importance-rhythm-in-everyday-life

9.https://www.mymind.net.au/post/music-as-a-catalyst-for-flow

10.https://thnk.com/blogs/blog/music-as-a-catalyst-for-higher-order-thinking?srsltid=AfmBOoovmpSNNJ-O3SOsRPIVJH6jlQY_TtFnpNt8_obaAlqu49OBaTIe

11.https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149763424003890

12.https://www.elle.cz/krasa/fitness-zdravi/sound-healing-blahodarna-lecba-zvukem-ucinny-lek-na-stres

13.https://inrhythm.com.au/blog/drumming-meditation-and-its-therapeutic-effects