VÍCE BÝT
K poslechu jako podcast zde.
Můžeme se dívat, ale to neznamená, že vidíme. Můžeme poslouchat, ale neznamená to, že opravdu slyšíme. Žijeme život, ale to ještě neznamená, že ho umíme směřovat.
Schopnosti opravdu vidět, opravdu slyšet a vědomě směřovat svůj život jsou spojeny se schopností být. Ne dělat a snažit se o něco, ale být.
Rozvíjení bdělého vědomí, umění vhledu do našeho vnitřního světa, schopnost pozorovat naši vlastní mysl s jasností a stabilitou prohlubuje naše BYTÍ a pomáhá objevovat prostor v mysli, ke kterému si myslíme, že nemáme přístup. Bdělé vědomí dokáže přesáhnout jakoukoliv negativní zkušenost, myšlenku a emoci.
Jon Kabat-Zin to umí popsat nejlépe: bdělá pozornost, všímavost nebo uvědomování je způsob, jak se napojit na svůj život. Nevyžaduje mnoho energie a učí nás záměrně soustředit pozornost v přítomném okamžiku a bez hodnocení. (Jako by na tom závisel náš život) Přítomný okamžik je jediný čas, kdy žijeme, kdy můžeme vyjádřit lásku, vidět, slyšet, cítit, dotýkat se něčeho a sdílet.
Jak můžeme přispět k tomu, aby přítomný okamžik nebyl tak často vytlačen myšlenkami na minulost a budoucnost?
Uměním pozorovat a uvědomovat si, co se děje kolem nás a v nás právě TEĎ.
Čeho si všímám?
Co pozoruji?
Co vnímám?
Zprvu není tak snadné přejít z módu dělání do módu bytí, protože mysl má tendenci stále něco dělat i v té naší pauze. Jsme najednou zranitelní a úzkostliví a celí nesví, že nic nekontrolujeme. Najednou nemáme co odsouvat a čeho se držet, jsme mimo trans dělání a to může být někdy děsivé. Proto je první fází uvolnění, které přichází s prohloubeným dechem a přijetím situace, jaká je. Nenásilný vnitřní úsměv také přináší uvolnění a zlepšuje podmínky pro uvědomování. Když začneme pomalu otevírat brány našich smyslů, začne se otevírat i prostor v mysli. Není tak důležité, co pozorujeme, ale fakt, že pozorujeme a jsme si toho vědomi.
A tak první momenty v naší pauze mohou znít takto: Čeho si nyní všímám? Co vnímám? Co pozoruji?
Než se naše pozornost ustálí a mysl ztiší, může být snadnější pozorovat dění a objekty mimo tělo s otevřenýma očima, někomu naopak vyhovuje zklidnění zaměřením se na tělesné pocity se zavřenýma očima.
A jak je to se schopností umět směřovat svůj život?
Daniel Siegel říká, že nejprve je třeba svůj vnitřní svět vidět, a poté ho můžeme tvarovat a směřovat ke zdraví a harmonii. Stejně jako když bychom jeli autem se zalepenýma očima. Nejprve je nutné si odlepit pásku z očí, podívat se, kam jedeme a teprve potom zatočit volantem. Schopnost vidět jasně a stabilně naši mysl vede k integrovanější a harmoničtější reakci mozku. A tak působíme na mozek, aby se vyvíjel směrem od dysfunkce a rigidity k harmonii a ke zdraví. Práce s naším bdělým vědomím nám umožňuje být stále více šéfem u kormidla své lodi a žít flexibilnější a svobodnější život.
Pokud jste doposlouchali až sem, tak vám gratuluji. Jste zvídaví a máte zájem o smysluplné téma. Já mohu upřímě říci, že se těším na zpracování dalšího dílu Happy Face Podcast, který bude možná ještě zajímavější.
Pokud Vás tento díl inspiroval a vnesl nový pohled na uvědomování, jsem nadšený a mám velikou radost. Mnoho lidí kolem nás by ta samá inspirace také potěšila, proto Vás prosím, sdílejte tuto epizodu s někým, o kom věříte, že by ocenil pár minut na téma všímavost a bdělá pozornost. Každá hvězda v hodnocení a odběr nebo sledování mi přináší vítr do plachet pro další smysluplnou tvorbu a já Vám děkuji za každou zpětnou vazbu.
A teď, nádech výdech a ať vás to baví!
Zdroje:
Daniel Siegel:
https://youtu.be/0jwGU7h2HdY?si=ygXiEpGUY4gB4WeV
Jon Kabat-Zinn:
https://youtu.be/qWqq3X_jPik?si=QPYOQU-DlO-yodEY
Jon Kabat-Zinn, Hanka Čechová, Vědomákomunikace.cz: https://youtu.be/uzccgn8N8LM?si=dNPxru5eDBGQTcAp
Tara Brach:
https://www.youtube.com/live/tCmvBl1A6lc?si=wH8MME-HcplLPwSq
Tarthang Tulku:
https://www.kosmas.cz/knihy/248402/zivot-v-harmonii/
Foto: Kenny Eliason na Unsplash